Math Teaching Guide

Math Teaching Guide

teaching guide | math | science | social studies | history | writing
  1. Suppose that Waltur had a dozen eggs and they all hatched into chicks. Suppose he sold the chicks for $1 each. How much money would he make? Suppose each jar of honey cost $2 — how many jars of honey could he buy?
     
  2. But what if Waltur’s dozen eggs were really duck eggs and hatched into ducklings that sold for $3 each — how much money could he make? How many jars of honey could he buy?
     
  3. Suppose that the fox charged Waltur $15 for the pig in the poke and Waltur paid him with a $50 bill — how much change should the fox give Waltur?
     
  4. After he paid for the pig, Waltur gave the pig to Darwin for free. How much money did Waltur lose by buying the pig in a poke?
Math Teaching Guide Icon Image